Oznaki starzenia się skóry znamy chyba wszyscy, może oprócz młodzieży, ale wśród nastolatków także ten problem występuje, tyle że dużo rzadziej. Geneza tych oznak, które swoją drogą często powodują kompleksy, sprowadza się koniec końców do jednego białka, warto o tym wspomnieć, ponieważ często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Mowa o kolagenie (jest on sporadycznie określany także białkiem młodości). Kolagen odgrywa ważną rolę w naszym organizmie, pełni funkcje strukturalne we wszystkich naszych tkankach oraz komórkach, odpowiada między innymi za jakość skóry czy zębów. Wraz z wiekiem, nasz organizm traci możliwość wytwarzania nowych włókien tego niesamowicie wartościowego białka, ten proces jest powolny, ale niestety nieubłagany. To właśnie wraz z jego postępowaniem zauważamy utratę jędrności oraz elastyczności skóry, czym to skutkuje? Wiedząc, za co odpowiada kolagen, nie trudno się domyślić, nie wspominając o dolegliwościach bólowych np. W stawach, brak kolagenu odczuwamy także na skórze. Tracąc swój podstawowy budulec (kolagen to ponad 30% białek organizmu), nasza skóra częściowo traci także swoje właściwości, staje się wiotka, mogą pojawić się zmarszczki, występuje większe ryzyko na pojawianie się cellulitu, a niekiedy zauważamy nawet stopniowe wypadanie włosów. Czy jest na to rada? Na szczęście dzisiejsza medycyna jest na tyle rozwinięta, że tak, jest na to rada- Terapia kolagenowa na twarz (i nie tylko).
Jest to zabieg przeznaczony dla osób po 30 roku życia, które borykają się z problemami będącymi efektem niedoboru kolagenu. Najczęściej to jest okres, w którym nasza skóra zaczyna wymagać pomocy w postaci nawilżenia oraz regeneracji. Mezoterapia kolagenowa pomaga w przywróceniu skórze młodego wyglądu, nie jest to zabieg inwazyjny, jego dużym plusem oraz cechą charakterystyczną jest właśnie bezpieczeństwo. Dzięki zabiegowi zregenerujemy skórę oraz pozbędziemy się w dużej części lub całkowicie trapiących nas niedoskonałości. Terapia kolagenowa na twarz również jest wskazana w przypadku blizn, np. Po trądzikowych, jeżeli więc za młodu udało nam się go pozbyć, ale zostawił po sobie ślad na twarzy czy plecach, to Mezoterapia pomoże rozwiązać problem.
Efekty starzenia się skóry możemy zaobserwować niemal na całym ciele, wszystko zależy indywidualnie od pacjenta. Z tego powodu, terapia kolagenowa nie jest przeznaczona tylko na twarz, można jej poddać całe ciało.
Terapię przechodzi się bardzo szybko i sprawnie, na początku odbywamy konsultację z lekarzem, podczas której dowiadujemy się, jak będzie przebiegał proces oraz omówimy potencjalne przeciwwskazania. Kiedy już wszystko zostanie przedyskutowane, przychodzi czas na realizację terapii. Jest ona podzielona na kilka części, to zależy indywidualnie od naszych potrzeb, możemy spodziewać się 2 albo 3 zabiegów w odstępie co 2 tygodnie. Może się wydawać, że to całkiem sporo, ale tak nie jest, bowiem jedna sesja trwa około 20/30 minut, może się przedłużyć, ale zdarza się to bardzo sporadycznie, jednak nawet uwzględniając to, nigdy nie będziemy musieli poświęcić więcej niż 60 minut. Terapia jest bezbolesna i bezinwazyjna. Przy każdym zabiegu zostaniemy miejscowo znieczuleni, a używanie przez chirurgów igły są bardzo cienkie, te udogodnienia całkowicie eliminują występowanie jakiegokolwiek bólu. Będąc w trakcie realizacji terapii kolagenowej, nie musimy wcale rezygnować z życia codziennego, po każdym zabiegu możemy od razu wrócić do zwykłego funkcjonowania, oczywiście skóra może być nieco wrażliwsza i będzie wymagać, abyśmy obchodzili się z nią delikatnie, ale z reguły nie ma to znaczącego wpływu na naszą codzienność. Kolagen używany podczas terapii jest tym samym składnikiem, który naturalnie występuje w naszym organizmie, nie ma więc mowy o żadnych powikłaniach spowodowanych użytymi podczas zabiegów komponentami.
Po wykonaniu całej terapii problemy spowodowane zmniejszoną produkcją kolagenu przestaną być widoczne. Skóra pozostanie odżywiona oraz jędrna, będzie także wyglądać dużo zdrowiej pod względem kolorystycznym, natomiast musimy mieć świadomość, że efekt po pewnym czasie zaniknie. Zabieg należy powtórzyć, nie ma określonego czasu, po jakim powinniśmy to zrobić, wszystko zależy od nas. Powtórkę terapii można wykonać profilaktycznie po około roku, aby podtrzymać ciągle utrzymujący się efekt, albo gdy już zacznie on powoli znikać, by przywrócić skórze zdrowy wygląd.
Jako pacjenci nie musimy się specjalnie martwić odpowiednim przygotowaniem do zabiegu, jedyne co nas obowiązuje to rozmowa z lekarzem, aby mógł stwierdzić czy nie ma żadnych przeciwwskazań.
Tylko miejscem zabiegu, zarówno w przypadku terapii na twarz, jak i na resztę ciała, cały proces wygląda tak samo.