Klinika medycyny estetycznej Warszawa Ochota – Skingen
Menu

Osocze bogatopłytkowe Warszawa

Osocze bogatopłytkowe – wskazania, przebieg zabiegu, efekty

Wykorzystanie osocza bogatopłytkowego w medycynie estetycznej, staje się coraz bardziej popularne. Ta metoda walki z oznakami starzenia, niedoskonałościami oraz urazami jest jedną z najbardziej skutecznych form terapii. Wykorzystuje ona to, co każdy pacjent posiada w sobie najlepszego. Mowa tu skoncentrowanych płytkach krwi.

Czym jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe jest preparatem pobieranym z krwi własnej pacjenta (autologicznej). To właśnie w niej stężenie płytek krwi ma najwyższy poziom. Krew pobierana jest przy użyciu specjalnego zestawu zabiegowego, następnie odwirowywana i separowana. Osocze stanowi główny jej składnik. Dzięki temu procesowi stężenie płytek krwi w osoczu jest bardzo wysokie, zwykle około 3-4 krotnie wyższe niż w przypadku zwykłej jego postaci.

Wysoka koncentracja płytek krwi oznacza większą ilość czynników wzrostu. Są one niezbędne w procesach regeneracyjnych. Właśnie ta funkcja osocza bogatopłytkowego jest jego kluczową zaletą wykorzystywaną zarówno w medycynie, chorobach wirusowych, jak i ortopedii.

Inną nazwą osocza bogatopłytkowego, powszechnie używaną w medycynie jest PRP. Produkt ten został po raz pierwszy zastosowany w 1987 roku podczas zabiegu kardiochirurgicznego. Od tamtego momentu lista chorób oraz schorzeń, w których może mieć on zastosowanie, znacznie się poszerzyła. Wciąż jednak trwają badania kliniczne mające na celu odkrycie nowych możliwości, jakie daje osocze bogatopłytkowe

Na czym polega mezoterapia osoczem bogatopłytkowym?

Mezoterapia jest jednym z najpopularniejszych sposobów wykorzystania osocza bogatopłytkowego. Zabieg ten rozpoczyna się od pobrania krwi od pacjenta, zwykle z dołu łokciowego. Następnie w laboratorium jest ona odwirowywana. Dopiero po uzyskaniu pełnowartościowego preparatu, następuje ostrzyknięcie nim wybranego miejsca.

Zabieg ostrzyknięcia przeprowadzany jest w znieczuleniu. Nie wiąże się wiec z praktycznie żadnymi dolegliwościami bólowymi. W celu osiągnięcia zamierzonego efektu musi zostać powtórzony kilkakrotnie (minimum 3 razy). Ostrzykiwanie osoczem jest zabiegiem trwałym, dzięki temu, że jest to preparat autologiczny.

Ostrzykiwanie osoczem -  dla kogo?

Zastosowanie osocza jest powszechne głównie w medycynie estetycznej. W tym zakresie skierowane jest ono głównie do pacjentów, którym zależy na:

  • zniwelowaniu oznak starzenia się skóry, takich jak zmarszczki, zmniejszenie jej gęstości, zapadnięcia, fałdy,
  • likwidacji oznak zmęczenia, szarości skóry, braku napięcia, utraty blasku, wiotkości,
  • poprawie stanu skóry głowy i włosów.

Oprócz polepszenia stanu skóry twarzy mezoterapia osoczem bogatopłytkowym może pomóc osobom borykającym się z problemami dotyczącymi całego ciała:

  • rozstępami,
  • bliznami pooperacyjnymi, jak i potrądzikowymi,
  • nadmiarem tkanki tłuszczowej poprzez przeszczepienie jej na inny obszar ciała,
  • niedoskonałościami w wyglądzie piersi.

Osocze bogatopłytkowe jest także jedną z najlepszych metod stosowanych w leczeniu schorzeń układu ruchu. Dotyczy to chorób kolan, bioder, barków oraz stawów. Ostrzykiwanie osoczem zwiększa szanse na szybszą regenerację uszkodzonych ścięgien oraz wiązadeł.

Produkt ten jest także wykorzystywany w procesie wytwarzania przeciwciał na SARS-CoV-2. Pomimo wszechstronnego zastosowania, osocze bogatopłytkowe jest jednak najczęściej wykorzystywane w zabiegach typu anti-aging.

Dlaczego warto wykonać zabieg osoczem bogatopłytkowym na włosy?

Osocze bogatopłytkowe może zostać wykorzystane w procesie leczenia wielu schorzeń skóry głowy. Zwykle są one związane z utratą włosów. Zabieg ostrzykiwania głowy polega na podaniu osocza w formie mikrodepozytów. To seria nakłuć na całej lub chorej części głowy. Ma to na celu pobudzenie komórek do regeneracji i pracy. 

Po zabiegu mezoterapii skóry głowy osoczem bogatopłytkowym zwiększa się produkcja kolagenu na tym obszarze, a tkanki się odnawiają. Skutkuje to tym, na czym zależy większości pacjentów, czyli uwolnienia płytkowych czynników wzrostu i pojawianiem się nowych mieszków włosowych.

Mezoterapia osoczem w ortopedii i medycynie

Zabieg mezoterapii z wykorzystaniem osocza jest sposobem na poprawę stanu zdrowia w przypadku różnego rodzaju schorzeń. Jedną z dziedzin medycyny, w której wykorzystuje się tą metodę jest chirurgia twarzowo – szczękowa. Osocze wspomaga regenerację i zagęszcza komórki po wykonanych przeszczepach kostnych.

Podobnie wygląda działanie osocza bogatopłytkowego w przypadku urazów ortopedycznych. Stąd bardzo częste jego wykorzystanie w medycynie sportowej, gdzie przynosi ulgę pacjentom z chorobami zwyrodnieniowymi oraz stanami przeciążeniowymi stawów. Osocze nie tylko wspiera regenerację, ale także wspomaga proces usuwania tkanki martwiczej.

Efekt zabiegu z użyciem osocza bogato płytkowego

Pierwsze efekty zabiegu mogą być widoczne już kilka – kilkanaście dni po jego wykonaniu. Dzieje się tak z uwagi na zwiększone nawodnienie leczonej skóry. Na całkowity efekt trzeba poczekać minimum 2-3 miesiące.

Poprawa stanu skóry jest skutkiem zwiększenia w niej sekrecji kwasu hialuronowego, którego ubywa wraz z wiekiem. Dzięki temu skóra jest bardziej napięta, uwodniona i elastyczna.

Kolejnym efektem zabiegu jest także jednolity i lepszy jakościowo koloryt skóry. Wpływa na to poprawa ukrwienia oraz wyrównanie jej powierzchni. Optymalny zdrowy wygląd skóry twarzy oraz efekt leczniczy można uzyskać, wykonując zabiegi sposób regularny, najlepiej w odstępach co 2-4 tygodnie. 

Katarzyna Dąbrowska - ZnanyLekarz.pl
Przemysław Janik - ZnanyLekarz.pl
Umów wizytę
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram