Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej są cenione już od wielu lat. Bardzo chętnie korzystamy z kwasu hialuronowego, która pozwala uzyskiwać zadowalające rezultaty. Niekiedy w przypadku nieodpowiednich działań kwas ten może wyrządzić szkody. Na szczęście z pomocą przychodzi hialuronidaza, która ma za zadanie rozpuszczać nadmierne ilości wprowadzonego wypełniacza. Co należy wiedzieć o zabiegu hialuronidazy? Czym cechuje się to rozwiązanie?
Hialuronidaza należy do grupy enzymów posiadających zdolność do rozkładu cząsteczek. Powstaje ono wskutek przerwania wiązań chemicznych, dzięki czemu dochodzi do rozpadu cząsteczek hialuronianu i przyspieszeniu jego biodegradacji. Nie bez znaczenia jest także działanie, które opiera się na ułatwieniu rozprzestrzeniania się i zwiększania wchłaniania substancji obcych w naszym organizmie. Co ciekawe, hialuronidaza wytwarza jest przez niektóre komórki ciała człowieka - znajduje się też w białku bydlęcym i jadzie owadów.
Wiemy już, co to hialuronidaza, dlatego teraz przejdźmy do zabiegu o tej nazwie!
Cena zabiegu hialuronidazy nie jest wysoka, dlatego liczne grono klientów może skorzystać z takiej propozycji. Jednakże przed zabiegiem trzeba przeprowadzić wywiad lekarski, który pozwala zadbać o odpowiedni przebieg całego procesu. Co powinniśmy wiedzieć?
Zabieg hialuronidazy wymaga zdezynfekowania danego obszaru, w którym podany zostanie enzym. Pacjentki przychodzą do kliniki bez makijażu, przy czym często wykonywana jest także próba uczuleniowa. Przebiega ona na tej zasadzie, że na przedramieniu aplikowana jest niewielka ilość hialuronidazy. jeśli nie dojdzie do alergii, można przystąpić do zabiegu.
Profesjonalne rozpuszczenie kwasu hialuronowego odbywa się z użyciem cienkiej igły. Aplikacja jest stosowana tam, gdzie wcześniej wstrzyknięto wypełniacz (zazwyczaj okolice warg, nosa lub policzków). Niewielkie ilości są podawane w bezpośredni sposób do grudki, jaka powstaje po podaniu kwasu hialuronowego. Czasami mamy do czynienia z lekkimi siniakami, które powinny szybko zniknąć. Hialuronidaza ust daje pierwsze efekty już po 72 godzinach!
Jakie wskazania ma rozpuszczanie kwasu hialuronowego? Najważniejszym wskazaniem jest wystąpienie powikłań po podaniu kwasu lub rozpuszczenie nieodpowiednio dobranego wypełniacza. Poza tym zabieg jest zalecany w razie:
A jakie przeciwwskazania ma rozpuszczanie kwasu w ustach? Specjaliści wskazują, że przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są: uczulenie na jad owadów, infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe, owrzodzenia i uszkodzenia skóry w miejscu poddawanym zabiegowi itp. Zawsze zależy słuchać zaleceń specjalistów, dzięki czemu każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej da jak najlepsze efekty.
Hialuronidaza dosyć szybko daje pożądane rezultaty. Przez kilka godzin po zabiegu nie powinniśmy dotykać obszarów poddanych specjalistycznym czynnościom. Z kolei przez kolejne 72 godziny nie można masować, trzeć i pocierać tych powierzchni. Co ciekawe, efekty zauważymy praktycznie od razu! Enzym w tej sytuacji rozpuszcza nie tylko kwas hialuronowy w formie wypełniacza, lecz także naturalny kwas hialuronowy, znajdujący się w skórze. Cały proces trwa około 3 tygodnie, a potem dochodzi do stopniowej odbudowy ubytków. Nasza skóra uzyskuje znacznie lepszą kondycję po kilku dniach od aplikacji enzymu. Dzięki temu organizm ma szansę na odpowiednie wydalenie i metabolizowanie hialuronidazy.
Na szczęście w celu uzyskania odpowiednich efektów wymagany jest tylko jeden zabieg. Czasami trzeba go powtórzyć, zgodnie z zaleceniami specjalisty. Po 72 godzinach lekarza medycyny estetycznej powinien ocenić efekty zabiegu, a następnie podjąć decyzję o ewentualnym powtórzeniu działań. Hialuronidaza może być przeprowadzana nawet po kilku miesiącach od aplikacji wypełniacza w postawi kwasu hialuronowego. Niestety w tym przypadku trzeba pamiętać o mniejszej skuteczności zabiegu.
Rozpuszczanie kwasu hialuronowego jest bezpieczne dla pacjenta, jednak konieczny jest wybór profesjonalnych usług. Jest to ingerencja w ludzki organizm, dlatego musimy oddać się w ręce doświadczonego specjalisty, który zna się na medycynie estetycznej. Podanie enzymu obarczone jest ryzykiem skutków ubocznych, przy czym najbardziej niebezpieczna jest reakcja alergiczna. Nic więc dziwnego, że zalecane jest przeprowadzanie zabiegu pod czujnym okiem eksperta! Okazuje się, że po podaniu kwasu hialuronowego może powstać zator naczynia krwionośnego. Wtedy trzeba jak najszybciej postawić na hialuronidazę, stanowiącą zabezpieczenie przeciwwstrząsowe.